På svenska | In English

Yritystieto

4.3.2010

Autoliikennealojen lakko päättyi, korvauksia lipuista

Autoliikennealojen lakko on päättynyt ja liikenne on palautunut aikataulujen mukaiseksi. Myös Matkahuollon toimipaikat palvelevat normaalein palveluajoin. Asiakkaan on mahdollista hakea korvausta lakon vuoksi käyttämättä jääneestä kausilipusta ja Nettilipusta.


Korvaus kausilipusta

Matkahuolto korvaa kausilipun hinnasta lakkopäivän osuuden, jos kausilippua ei ollut lakosta johtuen mahdollisuutta käyttää ollenkaan. Korvausta voi hakea Matkahuollosta hyvityshakemuksella viimeistään kahden kuukauden (2 kk) kuluessa lakon päättymisestä.
 

Nettilipun korvaaminen

Matkahuolto korvaa myös käyttämättä jääneen Nettilipun, jos vuoro, jolle lippu oli ostettu, jäi lakosta johtuen ajamatta. Nettilippu hyvitetään Matkahuollon toimipaikoissa. Hyvitystä haettaessa tulee ottaa mukaan tulostettu Nettilippu, jota vastaan lipun hinta korvataan. Korvausta Nettilipusta voi hakea viimeistään kahden viikon (2 vk) kuluessa lakon päättymisestä.
 

Lisätietoja

Lisätietoja lakon vuoksi käyttämättä jääneiden lippujen hyvittämistä saa Matkahuollon asiakaspalvelukeskuksesta 0200 4000 (1,50 €/min + pvm). Asiakaspalvelukeskus palvelee joka päivä klo 8-19 henkilökohtaisesti.