Aikataulut ja liput Bussiaikataulut Bussiliput Alennukset Matkustajapalvelut Ohjeet ja ehdot Usein kysyttyä Matkapalvelut Hinnat Bussiliput-mobiilisovellus Pakettipalvelut Pakettien lähetysvaihtoehdot Lisäpalvelut Pakkaaminen Lähetysten seuranta Pakettilaskuri Osta kuljetus verkosta Hinnat Verkkokaupasta tilatut lähetykset Kuljetusehdot Usein kysyttyä Pakettipalvelut Toimipisteet Toimipistehaku Toimipisteverkosto Yrityksille Kuljetus- ja rahtipalvelut Palvelut verkkokauppayrityksille Yritysmyynti kuljetus- ja rahtipalvelut Matkapalvelut Myynti Matkapalvelut

Siirtyminen normaaliaikaan ja bussien aikataulut

Kesäaika päättyy ja kellon viisarit siirretään tunnin taaksepäin kello neljästä kolmeen 28.–29. lokakuuta välisenä yönä. Normaali- eli talviaikaan siirtyminen vaikuttaa useiden yöllä liikennöitävien kaukobussien aikatauluihin, joista useimmat ovat Helsinki-Vantaan lentoaseman pikavuoroyhteyksiä.

Muutokset vuorokohtaisesti

Turku – Helsinki-Vantaan lentoasema – Helsinki – Turku

Turusta su 29.10. klo 2:30

Lähtö kesäaikaa klo 2:30. Vuoron saapumisaika talviaikaa lentoasemalle klo 3:30 ja Helsinkiin klo 3:55.

Turusta su 29.10. klo 3:28

Lähtö talviaikaa klo 3:28, perillä Helsingissä 6:15 talviaikaa.

Turusta su 29.10. klo 4:00

Lähtö talviaikaa klo 4:00. Vuoron saapumisaika talviaikaa lentoasemalle klo 6:25 ja Helsinkiin klo 6:50.

Su 29.10. Helsingistä klo 1:00 ja lentoasemalta klo 1:25

Bussi saapuu kesäajan mukaisesti Turkuun klo 3:45.

Su 29.10. Helsingistä klo 2:55 ja lentoasemalta klo 3:30

Lähtö Helsingistä ja lentoasemalta kesäaikaa, Salosta 3:55 talviaikaa. Saapuminen Turkuun talviajan mukaisesti klo 4:45.

Rovaniemi – Helsinki – Rovaniemi

La 28.10. Rovaniemeltä klo 17:10

Bussi ajaa Heinolan Kaivokadulle kesäajan mukaan, pitää tunnin tauon Heinolan Tähtihovissa ja jatkaa Heinolan Kaivokadulta talviajan mukaan klo 3:40 lentoasemalle ja Helsinkiin.

Su 29.10. Helsingistä klo 1:30 ja lentoasemalta klo 2:00

Lähtö ajetaan kesäajan mukaisesti Heinolan Kaivokadulle. Bussi pitää tauon Heinolan Tähtihovissa ja jatkaa Heinolan Kaivokadulta talviajan mukaan klo 3:45 kohti pohjoista.

Oulu – Jyväskylä – Jämsä – Lahti – Helsinki-Vantaa lentoasema – Helsinki

La 28.10. Oulusta klo 19:00

Vuoro lähtee kesäajan mukaisesti Oulusta klo 19:00 eikä pidä tasaustaukoa. Talviajan mukaiset tuloajat lentoasemalle ja Helsinkiin ovat siten tunnin aikatauluun merkittyjä aikaisemmat eli klo 3:25 lentoasemalle ja klo 3:45 Helsinkiin.

Helsinki – Turku – Oulu – Turku – Helsinki

La 28.10. Helsingistä klo 19:15

Helsingistä klo 19:15 lähtenyt auto saapuu Kokkolan linja-autoasemalle kesäajan mukaan klo 4:20. Auto siirretään Kokkolan McDonaldsille (Prisman yhteydessä), ja ajetaan takaisin linja-autoasemalle, josta se lähtee kello 4:20 talviajan mukaan.

La 28.10. Oulusta klo 22:10

Oulusta klo 22:10 lähtenyt auto saapuu ja lähtee Vaasan matkakeskukselle kesäajan mukaan, ja siirtyy Vaasan ABC:lle tunniksi tauolle. Närpiön pysäkillä pysähdytään talviajan mukaan klo 3:55.

Helsinki – Jyväskylä – Oulu – Jyväskylä – Helsinki

La 28.10. Helsingistä klo 23.59

Vuoro saapuu Jyväskylään kesäajan puolella klo 3:15. Vuoro seisoo Jyväskylän Matkakeskuksella tunnin ja 45 minuuttia normaalin 45 minuutin sijaan. Vuoro lähtee talviaikaan klo 4:00 jatkamaan Jyväskylästä Ouluun.

Su 29.10. Oulusta 0:30

Vuoro saapuu Jyväskylään talviajan puolella klo 3:45, tunnin etuajassa. Vuoro seisoo Jyväskylän Matkakeskuksella tunnin ja 45 minuuttia normaalin 45 minuutin sijaan. Vuoro lähtee talviaikaan klo 5:30 jatkamaan Jyväskylästä Helsinkiin.

Tampere – Helsinki-Vantaan lentoasema – Helsinki – Tampere

Su 29.10. Tampereelta klo 1:30 ja klo 3:00

Tampereelta klo 1:30 lähtevä vuoro ajaa talviajan mukaan. Lähtö on siis kesäaikaa klo 2:30. Tampereelta klo 3:00 lähtevä vuoro ajaa talviajan mukaan. Lähtö on siis kesäaikaa klo 4:00.

Su 29.10. Helsingistä klo 3:15, Helsinki-Vantaan lentoasemalta klo 3:45

Tämä vuoro ajetaan kesäajan mukaan.

Kajaani – Helsinki – Kajaani

Kajaanista klo 21:25, Kuopiosta klo 0:05 ja Mikkelistä klo 2:10

Lähdöt kesäaikaa, bussi saapuu Heinolaan kesäajan mukaisesti klo 3:25 ja jatkaa talviajan mukaisesti klo 3:25 Helsinkiin.

Su 29.10. Helsingistä klo 1:00 ja lentoasemalta klo 1:35

Lähtö kesäaikaa, bussi saapuu Heinolaan kesäajan mukaisesti klo 3:15 ja jatkaa talviajan mukaisesti klo 3:15 Mikkelin ja Kuopion kautta Kajaaniin.

Joensuu – Helsinki – Joensuu

La 28.10. Helsingistä klo 22:00

Vuoro ajaa perille asti ilman ylimääräisiä pysähdyksiä, saapuminen Joensuuhun klo 3:30 talviaikaa.

Su 29.10. Joensuusta klo 0:30

Lappeenranta – Kouvola – Helsinki

Su 29.10. Lappeenrannasta klo 3:30

Vuoro lähtee Lappeenrannasta klo 3.30 talviaikaa.

Vuoro seisoo Mikkelissä ylimääräisen tunnin, vuoro saapuu Mikkeliin klo 3:25 kesäaikaa ja jatkaa Mikkelistä klo 3:30 talviaikaa.

Pietari – Helsinki – Pietari

Yövuorot ajavat normaaliaikatauluilla pitämättä ylimääräisiä taukoja.

Helsinki – Porvoo

Su 29.10. Helsingistä klo 3:18

Lähtö ajetaan kesäajan mukaisesti klo 3:18.

Helsinki – Klaukkala – Nurmijärvi – Rajamäki (linja 456)

Su 29.10. Helsingistä klo 3:35

Lähtö ajetaan kesäajan mukaisesti klo 3:35.

Helsinki-Nummela-Lohja

Su 29.10. Helsingistä klo 4:00

Lähtö ajetaan talviajan mukaisesti klo 4:00.

Aikataulu- ja hintatiedot palvelunumerosta

Aikataulut voi tarkistaa myös puhelimitse Matkahuollon palvelunumerosta 0200 4000, joka on avoinna kaikkina viikonpäivinä ympäri vuorokauden. Puhelun hinta on 1,99 €/min + pvm.

Tutustu Matkahuollon palveluihin myös Facebookissa http://www.facebook.com/matkahuolto ja Twitteristä http://twitter.com/matkahuolto sekä Matkahuollon Kahvila -blogiin osoitteessa http://kahvila.matkahuolto.fi.

 

 

 

Aikataulut ja hinnat 0200 4000 Pakettipalvelujen palvelunumero 0800 132 582 Pakettipalvelut yrityksille 020 710 5024
fi| sv| en