Hyppää sisältöön
HenkilöilleYrityksillePalvelupisteet
MatkustajatPaketitUsein kysyttyäAsiakaspalveluAjankohtaistaJoulu
Kirjaudu

Noutokoodi korvaa henkilöllisyystodistuksen näyttämisen

2.11.2022

Olemme ottaneet palvelupisteissämme käyttöön noutokoodin, joka korvaa henkilöllisyystodistuksen tai valtakirjan näyttämisen pakettia noudettaessa. Koodi näytetään kassalla, jossa asiakaspalvelija syöttää koodin järjestelmään ja luovuttaa paketin. Jos käytät Paketit-äppiä, klikkaa auki myös noutokoodin yhteydestä löytyvä viivakoodi.

Koodi löytyy saapumisilmoituksesta sekä Paketit-sovelluksesta saapuvan paketin näkymästä. Sen voi välittää myös kätevästi toiselle henkilölle. Koodin ansiosta paketin luovuttaminen käy nopeasti eikä paketin noutajan tarvitse enää todistaa henkilöllisyyttään tai valtakirjaa.

Matkahuolto ottaa noutokoodin käyttöön ensimmäisenä yrityksenä alalla. Muutoksella yhtenäistämme palveluidemme asiakaskokemusta, nopeutamme asiakaspalvelutilanteita, paranname turvallisuusprosesseja sekä vähennämme merkittävästi paperin kulutusta.

Noutokoodi otettiin käyttöön Matkahuollon palvelupisteissä ja R-kioskeissa marraskuun alussa. K-ryhmän palvelupisteissä noutokoodi on otettu käyttöön tammikuussa 2023. Samankaltainen koodi on jo ollut käytössä paketin noudoissa automaateista neljän vuoden ajan.

Henkilökohtaisesti luovutettavissa lähetyksissä henkilöllisyystodistus edelleen tarvitaan.

Ajankohtaista

15.12.2025
Joulun ruuhkahuippu ajoittuu bussiliikenteessä aatonaattoon - nämä ovat joulun suosikkikohteet
11.12.2025
Henkilökuljetusten arvonlisävero laskee 1.1.2026
2.12.2025
Joulun ja vuodenvaihteen palvelu- ja aikataulumuutokset – katso kooste
Kaikki uutiset
HenkilöilleYrityksille

Matkustajat

AikataulutMatkaliputReitit ja Liput -sovellusSuosituimmat reititReittiopasKamppiMatkailuOhjeet ja ehdot matkustajille

Sosiaalinen media