Gå till innehållet
PrivateFöretagskunderServiceställen
ResenärerPaketVanliga frågorKundserviceNyheter
Logga in

”Eli kerjäämme verta nenästä?”

17.11.2020

Matkahuolto pyytää asiakkailtaan julkista kritiikkiä. Kun myyntijohtaja Juha-Pekka Pirvola kuuli ”Ei haukku haavaa tee”-kampanjasta, hän esitti otsikossa mainitun kysymyksen.

Mistä on kyse?

Matkahuolto kutsuu henkilö- ja yritysasiakkaansa raportoimaan pakettipalveluihin liittyvistä ongelmista kaunistelemattomasti ja rehellisesti – ja julkisesti.

Miksi?

Nyt on yhdestoista hetki. Kun verkkokauppajätti Amazon saapuu Suomeen, on suomalaisten verkkokauppojen pystyttävä tarjoamaan yhä parempaa palvelua. Amazon tunnetaan nopeista toimituksistaan ja hyvästä asiakaspalvelusta. Jos suomalaiset verkkokaupat haluavat pärjätä kiristyvässä kilpailussa, on meidän syytä reagoida ja laittaa omat palvelumme kuntoon, toteaa pakettipalveluiden johtaja Kati Nevalainen.

Miten?

–Toteutamme kampanjan yhdessä tamperelaisen No No No -startup-yrityksen kanssa. Asiakkaat voivat raportoida ongelmia julkisesti nonono.fi-verkkosivustolla, toteaa Nevalainen. –Me emme itse voi kontrolloida julki tulevia palautteita. Voimme vain seurata niitä ja parantaa toimintaamme niiden perusteella, jatkaa Nevalainen.

–Ylin johto osallistuu keskusteluun ruohonjuuritasolla, toteaa toimitusjohtaja Janne Jakola. Kampanjan tuloksista julkaistaan yhteenvetoraportti, mutta jo kampanjan aikana Matkahuollon blogista tulee löytymään Suomessa täysin ennen näkemätöntä sisältöä.

Lisätietoja

Lue kampanjaa taustoittava blogipostaus ennakkoon tästä. Anna kritiikkiä pakettipalveluista osoitteessa nonono.fi. Kampanja-aika on 17.11.–13.12.2020.

Nyheter

28.9.2026
Åland Post blir Matkahuoltos nya transportpartner på Åland
23.9.2026
Höstlov med buss – upptäck Finlands världsarv utan bil
15.9.2026
Matkahuolto nådde EcoVadis guldnivå med sitt bästa resultat hittills
Alla nyheter →
PrivateFöretagskunder

Resenärer

TidtabellerBiljetterMatkat-appenDe populäraste rutternaReseguidenKamppiTurismAnvisningar och villkor

Sociala medier