Skip to content
Matkahuolto
PrivateCorporate customersService points
PassengersParcelsFrequently asked questionsCustomer service
Log in

Noutopisteiden täyttöaste ja pakettien uudelleenohjaus


Verkkokauppa-asiakkaan tyytyväisyys heikkenee merkittävästi, jos hänen tilaamansa paketti ohjautuu johonkin muuhun kuin hänen valitsemaansa noutopisteeseen. Joskus näin kuitenkin käy, sillä erityisesti suosituimmat pakettiautomaatit voivat olla ajoittain täynnä. Tehtävämme on tarjota vastaanottajalle niin hyvä asiakaskokemus kuin mahdollista. Sen vuoksi seuraamme jatkuvasti uudelleenohjauksia ja julkaisemme tiedot verkkosivuillamme. Kesä aikaan päivitämme sivua seuraavan kerran elokuun alussa.

Uudelleenohjattujen pakettien osuus 2022 6,4%

Uudelleenohjattujen pakettien osuus oli vuonna 2021 4,1%. Uudelleenohjattujen pakettien osuus kaikista noutopisteisiin toimitetuista paketeista oli marraskuussa 2022 8,2% ja se jakautui seuraavasti:

Kuukausi

Yhteensä

Palvelupisteet

Pakettiautomaatit

Tammikuu6,5%0,4%17,2%
Helmikuu5,7%0,3%15,3%
Maaliskuu4,4%0,2%12%
Huhtikuu6,9%0,4%18,7%
Toukokuu5,6%0,2%15,1%
Kesäkuu7.3%0,3%18,4%
Heinäkuu6,3%0,2%16,2%
Elokuu5,9%0,2%14,1%
Syyskuu6,8%0,3%16,5%
Lokakuu6,8%0,3%16,6%
Marraskuu8,2%0,4%19,5%

 


Matkahuollon palveluverkostossa keskimääräinen etäisyys alkuperäisen noutopisteen ja varanoutopisteen välillä koko Suomessa on keskimäärin 1,02 km, mutta tässä on noutopistekohtaista ja alueellista vaihtelua. Esimerkiksi Helsingissä varanoutopiste on keskimäärin 0,61 km päässä ja Turussa 0,67 km päässä alkuperäisestä noutopisteestä.

Tarkastelemme varanoutopisteohjauksia jatkuvasti ja muutamme niitä tarpeen ja mahdollisuuksien mukaan, jotta varanoutopiste on mahdollisimman lähellä alkuperäistä, vastaanottajan valitsemaa pistettä.

Katso verkoston ruuhkaisimmat pakettiautomaatit sekä automaatit, joissa on eniten tilaa

Uudelleenohjauksen tarve vaihtelee noutopisteittäin erittäin paljon. Marraskuussa 2022 seuraavissa pakettiautomaateissa oli eniten ruuhkaa:

Ruuhkaisimmat pakettiautomaatit

VantaaPakettiautomaatti K-Supermarket Hakunila73%1,4
HelsinkiPakettiautomaatti K-Supermarket Munkki70%0,3
TurkuPakettiautomaatti K-Citymarket Kupittaa70%0,8
JärvenpääPakettiautomaatti Lidl Pajala69%0,6
VantaaPakettiautomaatti Alepa Ilola67%0,3
SöderkullaPakettiautomaatti S-Market Söderkulla66%0,0
OuluPakettiautomaatti K-Supermarket Toppila66%0,4
KuopioPakettiautomaatti K-Market Pirtti63%2,0
NaantaliPakettiautomaatti Lidl Naantali63%0,5
SiilinjärviPakettiautomaatti S-Market Siilinjärvi62%0,6

 

Vastaavasti seuraavissa pakettiautomaateissa oli hyvin tilaa ja esimerkiksi marraskuussa 2022 kaikki niihin osoitetut paketit pystyttiin toimittamaan valittuun noutopisteeseen:

Väljimmät pakettiautomaatit

Kaupunki Noutopiste 
NurmijärviPakettiautomaatti K-Supermarket Nurmijärvi
VieremäPakettiautomaatti S-Market Vieremä
HeinolaPakettiautomaatti S-Market Heinola
PyhäjärviPakettiautomaatti ABC Pyhäjärvi
KurikkaPakettiautomaatti K-Supermarket Kurikka
KiikalaPakettiautomaatti Sale Kiikala
HyllykallioPakettiautomaatti Prisma Hyllykallio
TuohikottiPakettiautomaatti ABC Tuohikotti
JyväskyläPakettiautomaatti Kärkkäinen Jyväskylä
HelsinkiPakettiautomaatti S-Market Pukinmäki

 

Yli 2000 palvelupisteen verkosto

Matkahuollon palveluverkostossa on tällä hetkellä yli 2000 palvelupistettä. Noutopisteiden täyttymistä seurataan päivittäin, niiden kapasiteettia lisätään mahdollisuuksien mukaan ja uusia noutopisteitä avataan kasvaneen kysynnän myötä viikoittain. Verkosto kasvaa nopeasti erityisesti pakettiautomaateilla, mutta myös muilla noutopisteillä.

Matkahuollon verkosto on Suomen kattavin henkilökohtaista palvelua tarjoava noutopisteiden verkosto. Suomalaisista 83 % asuu alle kolme kilometrin ja 60 % alle kilometrin päässä lähimmästä noutopisteestä.

Matkahuollon noutopisteinä palvelevat muun muassa sadat K-ruokakaupat ja R-kioskit. Lisäksi verkostoon kuuluu pakettiautomaatteja, Matkahuollon asiamiespisteitä ja Helsingin, Turun ja Tampereen päälinja-autoasemat. Valtaosa Matkahuollon noutopisteistä palvelee myös iltaisin ja viikonloppuisin.


PrivateCorporate customers

Passengers

TimetablesBus tickets and travel cardsRoutes and Tickets to all parts of FinlandJourney PlannerPrices and discountsInstructions and terms of use for passengers

Social media

Matkahuolto
Paremmin perillä